top of page
  • Black Facebook Icon
Search

Leromboljuk a fogszabályozás legismertebb hiedelmeit. Melyik a tiéd?

  • Homokkert Dental Fogászat, Debrecen
  • Mar 28, 2019
  • 3 min read


Felvilágosult korunkban ma már csak egy kattintásnyira vannak tőled az egészségügy, így a fogászat, a fogszabályozás legújabb információi is. Szakorvosi vizsgálatok és saját diagnózis híján viszont csak félinformációkra tehetsz szert, amelyek mentén téves elképzeléseket, hiedelmeket alakíthatsz ki magadban, akaratod ellenére. Ezek az általános sztereotípiák sokszor károsak lehetnek saját fogazatod számára is, ha elkönyveled például, hogy:


„Tinédzser koromban lemaradtam a fogszabályozásról, nekem már késő.

„Gyermekemnek tűrnie kell szabálytalan tejfogait, mert csak a maradó fogakat lehet szabályozni.

„Én allergiás vagyok a fémre, nem hordhatok fogszabályzót.

„Ha gyakrabban állítana a fogorvos a fogszabályzómon, hamarabb véget érne a kezelés.

„Fogszabályzóval nem tudnám a fogaimat alaposan tisztítani.


Pácienseinktől gyakran szoktuk hallani ezeket a kételyeket, így szélesebb körben is közzétesszük Dr Kovács Tamás, a Homokkert Dental fogszabályzó szakorvosának válaszait. Lássuk tehát sorban a köztudatban keringő hiedelmeket és a valódi válaszokat:


„Tinédzser koromban lemaradtam a fogszabályozásról, nekem már késő.


Való igaz, hogy leggyakrabban tinédzsereken láthatunk rögzített fogszabályzót, de a fogak szabályozása ma már egyáltalán nem korhoz kötött. Sőt, a felnőtt fogszabályzó típusok palettája is egyre terjedelmesebb. A kisebb elváltozásokat már láthatatlan fogszabályzóval is lehet kezelni. Ha valaki elégedetlen a fogsora állásával, ma már nem kell ebbe beletörődnie. Szerencsére a társadalom is egyre elfogadóbb a felnőttkori fogszabályzással kapcsolatban. Csupán 6-24 hónapot igényel a kezelés az életünkből, cserébe egy egész életen át tartó szép fogsorért.


„Gyermekemnek tűrnie kell szabálytalan tejfogait, mert csak a maradó fogakat lehet szabályozni.


A tinikori fogszabályozók egy bizonyos százaléka tulajdonképpen a szülők ezen hiedelmét tükrözi. A szülők sokszor megvárják, hogy a gyermekük fogazata 100%-ban maradóra váltson, és ez gimnazista korban történik meg. A szabálytalanságok azonban már évekkel korábban, akár alsó tagozatban is kezdenek látszani. Ha ekkor lépnének, és persze, ha ismernék a lehetőségeket, akkor alkalmazhatnák a vegyes fogazatra való éjszakai fogszabályzót is, amivel kiküszöbölhető a későbbi rögzített készülék évekig történő hordása. Természetesen újra hangsúlyozom, hogy ez nem minden esetben, de 20-30%-ban kivédhető volna.

„Én allergiás vagyok a fémre, ezért nem hordhatok fogszabályzót.


Nem csak fémből készült fogszabályozók léteznek ma már. Sőt, a legtöbb fogszabályzó antiallergén. Csak jelezni kell a fémallergiát, és egy felkészült fogszabályozó szakorvos azonnal, akár több fémmentes megoldást is tud javasolni. A fémallergiája ne tántorítson el senkit a fogszabályozástól.



„Ha gyakrabban állítana a fogorvos a fogszabályzómon, hamarabb véget érne a kezelés.


Veszélyes állítás. Nagyobb baj történhet így, mint előtte volt. Aki ezt mondja, nem ismeri a fogak működését. Ha sürgetni szeretnéd a kezelést, kérlek, előbb olvasd el ezt:


A fogakat az íny belsejében tartószalagok rögzítik abban a pozícióban, amiben éppen vannak. A fogszabályozóval ezeket a szalagokat nyújtjuk egy számukra új, kényelmetlen helyzetbe. Ezek a szalagok az egészséges határon belül rugalmasak.


Ha számukra túl gyorsan, túl nagy mértékben erőltetnénk a változást, túlságosan kilazulnának, és még több ideig tartana az újbóli rögzülésük, megszilárdulásuk. Még akár gyulladást, szakadást is kiváltanánk a sürgetéssel. Finoman szólva sem szakszerű ez a gyorsított eljárás. Egy jó fogszakorvos soha nem egyezik bele ilyesmibe a kliens kérésére. Én mindig türelmesen elmagyarázom, hogy miért érdemes és kötelező betartani az egészséges aktiválási időszakokat.


„Fogszabályzóval nem tudnám a fogaimat alaposan tisztítani.


Minden Páciensemet tájékoztatom, hogy igen, valóban jobban oda kell figyelni, és több időt kell a fogszabályzós fogak alapos tisztítására fordítani. Sokkal több a rés, az eldugott pont a rögzítő jelenléte miatt. Azonban tudni kell, hogy a rögzítő „tappancsok” alatt nem keletkezhet szuvasodás. Azok ugyanis résmentesen rögzülnek a fogfelszínre. Pácienseinknek már a fogszabályozó felragasztásának pillanatában elmagyarázzuk, hogyan tisztítsák praktikusan és hatékonyan a fogsorukat ezen túl.


A Te egyedi kérdéseid is érdekelnek minket! Szeretnénk, ha választ kapnál rájuk, ezért hívunk, hogy látogass el a Homokkert Dental fogászatra. Tapasztalt fogszabályozó szakorvosunk, Dr Kovács Tamás egy csupán 2000 Ft-os minikonzultáción előzetes felmérést készít a fogazatodról, és felvázolja a lehetőségeidet. Ha a fogszabályozás mellett döntesz, a konzultáció díját levonjuk a fogszabályozód árából.


Nincs tehát kockázatod. Ha már régóta gondolkozol a fogszabályozáson, ne várj tovább, hívd a láblécben található telefonszámot, és egyeztess időpontot kolléganőnkkel! Várunk szeretettel!

 
 
 

Comments


Érdekelhet még:
Kiemelt tartalom
Legfrissebbek
Tartalom jegyzék
Témák
Kövess a Facebook-on is!
  • Facebook Basic Square

LÉPJÜNK KAPCSOLATBA

4030 Debrecen, Vécsey u. 66.

email:

homokkertdental@gmail.com

Időpont foglalás Dr. Kovács Tamáshoz és Dr. Zellei Judithoz:

+36 30 416 69 21

Nyitvatartás:

 

Hétfő: 13:00 - 19:00

Kedd: 08:00 - 14:00

Szerda: 13:00 - 19:00

Csütörtök: 8:00 - 19:00

Péntek: 08:00 - 14:00

© 2017 Homokkert Dental fogászat, Debrecen

bottom of page