top of page
  • Black Facebook Icon
Search

Amalgám - akkor most mérgező, vagy nem?

  • Homokkert Dental Fogászat, Debrecen
  • Jun 22, 2018
  • 2 min read

Az amalgám tömésről rengeteg rémhír terjeng az elmúlt években az interneten és szóbeszédben is. Érdekes módon a rémhír a fehér kompozit tömések megjelenésével egy időben kapott szárnyra. Ez csak két dolgot jelenthet:


1. Ártalmas. Vagyis azért hallgatták el az amalgám káros hatását, mert régen úgysem volt más tömőanyag.

2. Nem is ártalmas, csak kellett a lökés az új, fehér kompozit tömési technológiának.


Mi az igazság?


Még a fogorvosok véleménye is megoszlik ebben. Van, aki azt tartja, hogy a műtrágyázott sárgarépa is károsabb az egészségre, mint az a minimális higany mennyiség, ami az amalgám tömésekben található.

Mások épp ezt a kicsi higanyt tartják sok betegség forrásának.


Egy dologban azonban minden fogorvos egyetért: ma már csak fehér kompozittal tömik a fogakat. Kizárólag külön, kifejezett kérésre használnak amalgámot, de van, aki még ekkor sem, inkább elküldi a Pácienst, ha nem fogadja el a kompozit tömést.


Cseréltessem ki a régi amalgám tömésemet?


Mi a Homokkert Dental fogászaton szintén nem használjuk az amalgámot évek óta. Fogsora válogatja, hogy mit javaslunk Pácienseinknek meglévő amalgám töméseikkel kapcsolatban, mivel mindig a lehető legjobbat hozzuk ki Pácienseink fogazatából. Előfordul, hogy nem javasoljuk a cserét, ha túl nagy, de egyébként jó állapotú a régi amalgám tömés. Ha több kár keletkezne a töméscsere során a fogszövetben, mint amennyit javítana, akkor nem bántjuk. Azonban, ha a következő tünetek egyikét tapasztalja Páciensünk, akkor az ép fém tömést is azonnal kompozitra cseréljük:


• fémes, savanyú ízérzés • csípős érzet • bizsergés • szájnyálkahártya fekélyek • ínygyulladás • fokozott nyáltermelődés • a nyálkahártya fokozott elszarusodása


Hiszen ezek a tapasztalatok a galvanizmus jelei. Ugyanis, ha két különböző fémet ugyanazon nedves közegbe merítünk, elindul a reakció. Ezért kerülni kell, hogy a szájüregben többfajta fém is jelen legyen egyszerre. Tehát nem tanácsos az amalgám tömés mellett például fémkerámia koronát, vagy arany fogbetétet hordani.


Kiemelten figyelünk amalgám töméseidre


Ha az első vizsgálat során amalgámot, vagy más fémet találunk fogsorodban, akkor arra kiemelt figyelmet fordítunk a kezelési terved készítése során. Igyekszünk a lehető legkisebb roncsolással megszabadítani fogaidat a fémektől. Bármilyen problémával fordulsz is hozzánk, ha amalgám töméseid vannak, biztos lehetsz benne, hogy külön foglalkozunk a fémmel tömött fogaiddal.


Itt a blogon sorozatot is írtunk a cirkóniumról, mint koronáról és hídról, hiszen ez az a pótló anyag, miben a legjobban megbízunk. A cirkónium pótlás fémmentes, és színét a fogaidéhoz tudjuk hangolni. Új, tömött fogaid a megtévesztésig fognak hasonlítani az eredetiekre, bárhol is helyezkedjenek el a szádban.


Amalgám töméseidet bátran bízd ránk: 25 éve több száz fogat szabadítottunk már meg az amalgám tömésektől Pácienseink boldog örömére.


Hívd bátran a lenti telefonszámunkat, és kérj időpontot asszisztensnőnktől!

 
 
 

Comments


Érdekelhet még:
Kiemelt tartalom
Legfrissebbek
Tartalom jegyzék
Témák
Kövess a Facebook-on is!
  • Facebook Basic Square

LÉPJÜNK KAPCSOLATBA

4030 Debrecen, Vécsey u. 66.

email:

homokkertdental@gmail.com

Időpont foglalás Dr. Kovács Tamáshoz és Dr. Zellei Judithoz:

+36 30 416 69 21

Nyitvatartás:

 

Hétfő: 13:00 - 19:00

Kedd: 08:00 - 14:00

Szerda: 13:00 - 19:00

Csütörtök: 8:00 - 19:00

Péntek: 08:00 - 14:00

© 2017 Homokkert Dental fogászat, Debrecen

bottom of page