top of page
  • Black Facebook Icon
Search

Hogyan ápold helyesen a fogaidat? 1. A fogmosás

  • Homokkert Dental Fogászat, Debrecen
  • Sep 15, 2017
  • 2 min read

Nem szeretsz fogorvoshoz menni? Akkor ápold a fogaidat helyesen. Jelszó: a megelőzés!


Társadalmunkban egyre fontosabb az esztétikus megjelenés. Ám ennél is nagyobb érték az egészség. A fogak egészsége az ápolásnál, a tisztításnál kezdődik. A 90-es évek végén nagy iskolai propagandát indított az akkori egészségügy, sőt a régi fogorvosi rendelőkben ma is olvasható: "a tiszta fogak nem romlanak el."


Ma már sokkal tájékozottabbak vagyunk, és tudjuk, hogy ez csak féligazság, hiszen nemcsak a fogtisztítás, hanem a sok kalciumot tartalmazó és kiegyensúlyozott étrend, valamit az egészséges, káros szenvedélyektől mentes életmód is nagyban hozzájárul fogaink egészségének megőrzéséhez.


Hogyan mossuk helyesen a fogainkat?


Mivel mi fogorvosok vagyunk, elsősorban ezen a területen tudunk profi, otthon is használható tanácsokat adni, és kijelentjük, hogy az alapos és helyes fogtisztítás még mindig az első helyen áll a fogak épségének megőrzése érdekében. Most összefoglaljuk a fogmosás tudnivalóit, amiket ajánlunk, hogy naponta legalább kétszer alkalmazz.


1. Először is tévhit, hogy étkezés után azonnal irány a fürdőszoba és fogsikálás. Az ételben, italokban található savas kémhatású anyagok étkezés közben felpuhítják a fogzománcot, amit azonnal, jó alaposan megdörzsölve saját kezünkkel koptatunk, ha nem ismerjük a következő tényt: 1 órát várni kell étkezés után a fogmosással, amíg a szánk ph értéke visszaáll a normál értékre, és újra kemény lesz a fogzománc.


2. Soha ne húzgáljuk vízszintes, egyenes vonalban a fogkefét, főleg metszőfogainkon! A sörték így ugyanis idővel árkokat vájnak maguknak, és szép fokozatosan vízszintes barázdák alakulnak ki fogaink felszínén. Ehelyett nem győzzük eléggé hangysúlyozni a körkörös mozdulatokat! Azokat is célzottan alkalmazzuk: illesszük a fogkefét merőlegesen a fogak és az íny határára, és innen indítsuk a köröket. Ezzel erősítjük a fogínyt, és a fogak teljes felszínének tisztítását is elérhetjük. Nem lesz hanyag, foltokban tisztított a fogsorunk.


3. A hátsó fogak tisztítása külön is szót érdemel. Mivel nem látszanak beszéd közben, és egyébként is nehezen elérhetők, sokan elsiklanak fölöttük az alapos tisztítást illetően. A hátsó fogak mind az 5 külső felszínét kötelezően ajánlott alaposan megtisztítani. Kis fejű fogkefével érhetjük csak el a bölcsesség fogakat, és szükségünk lesz egy eszközre, amiről a következő részben írunk még.



4. Végül pár szót a fogkrémről. Gyakorlatilag mindegy, milyen szuper és drága fogkrémet választunk, ha a fogmosási technikánk kívánnivalót hagy maga után. A fogfelszínen maradt cukrok és savak megteszik a magukét. Ugyanez fordítva is majdnem igaz, vagyis ha alaposan és folyamatosan tisztítjuk a fogainkat, akkor a fogkrém csak lehelet frissítő gyanánt szükséges számunkra. Egy svájci fogápolás technikai gyártó vállalat a fogkeféjét fogkrém nélkül reklámozza, viszont emellett több fogkefe használati videót publikál.


+1. bölcsesség: nem a fogkefe nyomása számít, hanem a kefézés időtartama. Erőteljes nyomással nem helyettesíthetjük a minimum 2 perces aktív fogmosási időt, ráadásul az ínyünket is koptatjuk vele. Gyengéd, kicsi, körkörös mozdulatokkal haladjuk végig a fogsorunk teljes felszínén!


A mai modern fogápolási kellékekről a folytatásban írunk. Megelőzés mindenekelőtt! Tarts velünk!

 
 
 

Comments


Érdekelhet még:
Kiemelt tartalom
Legfrissebbek
Tartalom jegyzék
Témák
Kövess a Facebook-on is!
  • Facebook Basic Square

LÉPJÜNK KAPCSOLATBA

4030 Debrecen, Vécsey u. 66.

email:

homokkertdental@gmail.com

Időpont foglalás Dr. Kovács Tamáshoz és Dr. Zellei Judithoz:

+36 30 416 69 21

Nyitvatartás:

 

Hétfő: 13:00 - 19:00

Kedd: 08:00 - 14:00

Szerda: 13:00 - 19:00

Csütörtök: 8:00 - 19:00

Péntek: 08:00 - 14:00

© 2017 Homokkert Dental fogászat, Debrecen

bottom of page