Hogyan készítjük el a cirkónium koronádat?
- Homokkert Dental Fogászat, Debrecen
- Aug 16, 2017
- 2 min read
Hagyományos fémkerámia korona kontra cirkónium korona sorozatunkat folytatjuk. Az előző részben, a Miért és kinek jó a cirkónium korona? című cikkünkben megismerhetted az esztétikai és tartóssági különbségeket. Most mélyebben is belemegyünk a témába, és elkalauzolunk téged a fogtechnika világába, ahonnan kulisszatitkokat tudhatsz meg a fogak megkoronázásáról :-) Készen állsz? Kérlek, vedd elő a vizuális képzeleted....
Miért hibamentes a cirkónium korona?
Összehasonlítás következik, csak hogy érzékelhesd a technológia fejlődését. Nem kis szakadékot fogsz látni a múlt és a jövő technológiája között.
Fémkerámia korona készítése
A hagyományos fémkerámia pótlások esetében a fém alapot felolvasztják, és a foglenyomat formájába öntik. Az öntés következtében kisebb-nagyobb pontatlanságok előfordulhatnak, mivel kézi eljárásról van szó. Az egyenlítgetés is manuálisan zajlik, tehát előbb a fogtechnikus, majd a fogrovos csiszolgatja a koronát, hogy az a lehető legpontosabban illeszkedjen a páciens fogaira, ínyére. Ez a mechanizmus sok lépéses rizikófaktort foglal magában, mivel kézzel készül. A beteg próbálgatja a koronát, és visszajelzései alapján a fogorvos alakítgatja azt, amennyire lehet, kényelmessé.
Hogyan készül nálunk egy cirkónium pótlás?
Ezzel szemben a cirkónium pótlásnak nemcsak az anyaga mutat a jövő technológiája felé, ahogyan azt az első részben is olvashattad, hanem a gyártási folyamata is. Ugyanis computer vezérelt CAD / CAM eljárással készül. A Computer-aided design / Computer-aided manufactory egy 3D (térbeli) parametrikus felület- és szilárdtest modellező rendszer. Mindjárt érteni fogod, miközben bemutatjuk a cirkónium korona készítésének lépéseit:
1. Először a szokásos módon lenyomatot veszünk a fogazatról.
2. A fogtechnikus gipszből kiönti a nyomatot.
3. A gipsz mintát beteszi a scannerbe, ami 3 dimenzióban letapogatja a fogsor alakzatát.
4. A fogtechnikus így virtuálisan, egy 3 dimenziós tervező programmal megtervezi rá a cirkónium pótlás vázszerkezetét.
5. A kész tervet sem kézzel önti ki: a cirkónium tömböt beteszi a frézgépbe, majd a program a digitális fogpótlás tervének vektorai szerint kifaragja a korona vázát.
6. A fogtechnikus kiveszi a gépből a kész korona vázat egy darabban. Nincs pontatlanság, mivel nincs szubjektív emberi tényező a pótlás vázának készítése közben.
Az alábbi videóban belenézhetsz a frézgépbe. Itt a teljes pótlás cirkóniumból készült.
7. A páciens ezután a fogorvosi rendelőben felpróbálja a pótlás vázát.
8. Ha tökéletesen illeszkedik a váz a szájba, akkor a cirkónium mehet is vissza a fogtechnikai laborba, ahol ezután ráégetik az úgynevezett procelán leplezést is.
9. Fogszakorvosunk a kezelés utolsó találkozóján felragasztja a pótlást, és így elkészült a várva várt, a természetes fogakra megtévesztésig hasonlító cirkónium korona!
Porcelán leplezés (bevonat) helyett lehet tisztán 100% cirkóniumból is készíteni a koronát. A cirkónium azonban egy szilárd és stabil alapot ad a porcelánnak, így a korona gyémánt fúróval is alig fúrható, extrémen terhelhető pótlás lesz.
Szimpatikus az eljárás a világ egyik legmodernebb fogászati szoftverével?
Telefonszámunkon kérj időpontot, és Dr. Kovács Tamás fogszakorvos megvizsgálja a fogaidat, vagy már meglévő koronádat, és segít Neked, ha nem vagy megelégedve fogaid mostani állapotával.
A következő részben megmutatjuk, hogy hogyan segítettünk Páciensünkön, Enikőn, aki egy enyhén szólva nem szépen sikerült cirkónium koronával érkezett hozzánk a közelmúltban.
Comments