top of page
  • Black Facebook Icon
Search

Láthatatlan fogszabályzó használati útmutató 5/2. rész: Tisztítás és kockázatok

  • Homokkert Dental Fogászat, Debrecen
  • Apr 18, 2017
  • 2 min read

HASZNÁLATI ÚTMUTATÓ CLEAR ALIGNER (CA) FOGSZABÁLYOZÓ KÉSZÜLÉKHEZ ÉS GYAKRAN FELTETT KÉRDÉSEK

TISZTÍTÁS

A páciens saját maga teszi be és távolítja el a készüléket, és minden étkezés, vagy cukros ital fogyasztása után fogat kell mosnia, és utána lehet visszahelyezni a készüléket a szájba. A készülék tisztítása során naponta legalább egyszer fogkefével és fogkrémmel (kézben!) alaposan meg kell mosni a síneket. (Igény szerint lehet többször is.) Fertőtlenítéshez fogszabályzó készülék tisztító tablett (pl. Corega Tabs), citromsav por, vagy szódabikarbóna oldatában való áztatás (1 késhegynyi 1 pohár vízbe) ajánlott. *



EREDMÉNYESSÉG

Ennek a készülékrendszenek vannak bizonyos korlátai, mivel nem minden fogmozgatás végezhető el vele, így elsősorban az egyszerűbb fogszabályzási eltéréseknél lehet használni, gyakorlatilag csak az alsó és felső frontfogakon. A CA kezeléstől nem lehet elvárni, hogy a rögzített készülékekkel megegyező precizitású eredményt adjon, így például azt sem, hogy a középvonal pontosan középre kerüljön.


A CA csak a fogakat állítja sorba a fogíven belül az osztályeltérések beállítása nem feladata. Az egyes fogak extrúziója (ínyből kifelé irányuló mozgatása) kizárólag intramaxilláris gumihúzással (további felvilágosításért kérjük, forduljon orvosához) érhető el, amelyhez a páciens együttműködése szükséges.


A PÁCIENS EGYÜTTMŰKÖDÉSE

A sikeres kezelés érdekében, mivel kivehető készülékről van szó, a páciens részéről tökéletes együttműködésre van szükség. A készülékrendszer pár (4-7) napos megszokási időt igényel. Hosszabb idő kihagyása után az aktuális sín már nem fekszik a fogakra. Előfordulhat, hogy a fogak visszarendeződése nem az előző lépéseknek megfelelően történik, ezért egyik korábbi sín sem illeszkedik a fogívekre. Ebben az esetben új sínsorozat elkészítése válhat szükségessé.


KOCKÁZATOK

Mint minden orvosi tevékenységnek, a fogszabályozásnak is vannak kockázatai, előre nem látható hatásai. A készülék viselési ideje alatt a fogszuvasodási hajlam fokozódik, ha evés után fogmosás nélkül rakja vissza a készülékét. A fogszabályozó kezelés alatt álló fogak foggyökerei megrövidülhetnek, ami lerövidítheti azok élettartamát, illetve épségükre veszélyt jelenthet. Korábban traumatizált, nagy töméssel rendelkező, törött koronájú, vagy gyökértömött fog mozgatása szintén veszélyt jelent annak épségre. Fáéig kinőtt, gyökérkezelt, gyulladásban lévő fogak (rövid fogkoronák), vagy retencióban lévő, szájsebészetileg feltárt és sorba állítani kívánt fogak néha ellenállhatnak a mozgatásnak, tehát nem mozdulnak. Ilyenkor vagy helyben maradnak, vagy extrakciójukra lesz szükség. A szájsebészeti beavatkozásoknak (még a legapróbbnak tűnőknek is) vannak kockázatai, előre nem látható, vagy nem várt mellékhatásai. Egyes fogak körül az íny visszahúzódhat, vertikális csonttasakok képződhetnek. Egyes ragasztott alkatrészek letörésük után véletlenül lenyelhetők, aspirálhatók. Az állkapocsízület nem mindig alkalmazkodik az új helyzethez, ezért időlegesen ízületi fájdalom, kattogás is létrejöhet. Ritkán allergiás reakció is felléphet.

A 3. részben folytatjuk a az utókezelés folyamatával, hiszen a az újonnan elmozgatott fogak még nem állnak fixen...

 
 
 

Comments


Érdekelhet még:
Kiemelt tartalom
Legfrissebbek
Tartalom jegyzék
Témák
Kövess a Facebook-on is!
  • Facebook Basic Square

LÉPJÜNK KAPCSOLATBA

4030 Debrecen, Vécsey u. 66.

email:

homokkertdental@gmail.com

Időpont foglalás Dr. Kovács Tamáshoz és Dr. Zellei Judithoz:

+36 30 416 69 21

Nyitvatartás:

 

Hétfő: 13:00 - 19:00

Kedd: 08:00 - 14:00

Szerda: 13:00 - 19:00

Csütörtök: 8:00 - 19:00

Péntek: 08:00 - 14:00

© 2017 Homokkert Dental fogászat, Debrecen

bottom of page